ASALA`nın Uluslararası Örgütlerle Bağlantıları

Mart 1978`de Beyrut`tan Birleşmiş Milletler nezdindeki bütün temsilciliklere postalanan " Ermeni Cumhuriyeti Örgütü " imzalı mektupta " Ermeni, Kürt, Hatay, İstanbul ve Kıbrıs " sorunlarına dikkat çekilmektedir. Bu da bir takım karanlık güçlerin, Ermeni tedhiş örgütlerini çeşitli isimler adı altında beyannameler göndererek, kürt sorunu derken Türkiye`deki kürtleri, İstanbul derken Yunanistan`ın Megola-Idealini, Hatay derken Suriye`nin Hatay`ı Türkiye`den alma idealleri ve Kıbrıs sorunu derken Kıbrıs Rumlarını Ermenilerle birlikte hareket etmeleri ile Türkiye`ye karşı topyekün mücadele vermelerini çağrıştırdıklarını göstermektedir.

8 Nisan 1980 tarihinde Beyrut`ta ASALA-PKK (Partiye Karkere Kürdistan-Kürdistan İşçi Partisi) birlikte bir basın toplantısı yaparak, Türkiye`ye karşı Ermeni-Kürt Birliği kararı aldıklarını açıklamış,yayınlanan deklarasyondan sonra basın mensuplarına sözlü olarak terör örgütü ASALA`nın Lideri Agop AGOPYAN, "Biz aynı dava için çalışan iki toplumuz. Ermenistan ve Kürdistan`ın, yani ülkemizin kurtuluşu için savaşıyoruz. Planlarımız gerek Türk, gerekse Kürt kardeşlerimizle el ele mücadelemize devam etmektir", demiştir.

Bu açıklama, Türkiye`de faaliyet yürüten kürt örgütlerinin yanı sıra Türk solundaki örgütlerle de işbirliği yaptıklarını göstermektedir. Daha sonraki tarihlerde dağıttıkları " ASALA PKK ortak bildirisi " baslıklı bildirilerde Sovyet Devleti`nin ezilen dünya hakları için yeni ufuklar açtığını belirterek, Ermeni ve Kürt mücadelelerinden bahsetmişlerdir.

30.11.1980`de Tahran`da dağıtılan ASALA-PKK ortak bildirisinde " Ermeni, Kürt ve Arap halklarının bölgede emperyalizme ve Türkiye`ye karşı işbirliği yapmaları gerektiğini " dile getirmişlerdir.

http://politika.dumlupinar.edu.tr/yayinlar-C/yay-c9b.htm#14:01# 24.12.2008 tarihli, Dumlupınar Üniversitesi adlı yazarın makalesidir.
Bu makale toplam 977 kez okunmuştur.
Adınız:
Soyadınız:
Mesleğiniz:
Şehir:
E-Posta
Güvenlik Kodu
Kodu Giriniz
Sizde "Özür Bekliyorum" diyorsanız,
Sol kısımdaki form yardımıyla
İmzanızı atabilirsiniz